Skip to main content

DZIAŁ:

informatyka

POTRZEBNA POMOC RODZICÓW?

instalacja interpretera, tłumaczenie instrukcji z języka angielskiego

Czy mieliście okazję kiedyś grać w gry komputerowe? Jeśli tak, pewnie zastanawialiście się, jak można stworzyć podobną strukturę samodzielnie. W tej sekcji dowiecie się podstawowych zasad, jakimi „rządzi” się świat programowania, bo to właśnie on stoi za konstruowaniem wszystkiego, na co teraz patrzycie 🙂

Algorytmy

To, co na pozór wydaje się nam odległe i skomplikowane, w rzeczywistości towarzyszy nam podczas wykonywania najprostszych czynności dnia codziennego. Zastanów się: czy piekłeś kiedyś ciasto lub wstawiałeś pranie? Może zawsze idąc do szkoły kierujesz się tą samą trasą? Wszystkie wymienione czynności wykonujemy korzystając z algorytmów, które możemy zdefiniować jako sekwencję czynności. Tak jak w przepisie na ciasto, algorytm komputerowy wykonuje narzucone z góry kroki, aby uzyskać upragniony efekt- nie ma znaczenia, czy będzie to idealnie wypieczona szarlotka, czy znalezienie najkrótszej możliwej drogi.

Innymi słowy, algorytm ma pomóc nam znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie dla danego problemu.

źródło

Wyszukiwanie binarne

Następnym razem, kiedy będziesz musiał zgadnąć liczbę z konkretnego przedziału, zamiast wymieniania liczb po kolei, możesz skorzystać z tego prostego algorytmu. Oficjalnie nazywamy go wyszukiwaniem binarnym. Najlepiej będzie wytłumaczyć jego działanie na konkretnym przykładzie. Oto kroki rozwiązania:

Znajdź cyfrę 6 w przedziale <0,10>:

1. Cały przedział, w którym szukamy liczby dzielimy na pół

<0,10>; środkowa wartość {5}

2. Pytamy, czy liczba jest większa lub mniejsza od tej wybranej w kroku 1.

{6} jest większe od {5}, więc odrzucamy wszystkie cyfry mniejsze od 5 {0,1,2,3,4,}

3. Wracamy do 1. kroku:

<5,10>; środkowa wartość {7}

{6} jest mniejsze od {7}, więc odrzucamy wszystkie cyfry większe od 7 {8,9,10}

4. Okazuje się, że nie mamy już więcej możliwości, a nasza szukana to cyfra 6

Wyszukiwanie liniowe vs binarne

Języki programowania

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez znajomości języka angielskiego. Tylko co on nam właściwie umożliwia? Obecnie angielski jest głównym językiem roboczym ONZ, czyli używa się go najczęściej w korespondencjach, udostępnianych dokumentach, czy też potocznej komunikacji. Inne języki należące do tej grupy to: francuski, hiszpański, rosyjski, arabski i chiński. Ich uniwersalizm ułatwia nam porozumiewanie się z ludźmi na całym świecie. Wyobraźmy sobie taki scenariusz:

Jesteś na wakacjach w Austrii i potrzebujesz dowiedzieć się, jak dotrzeć do najbliższej stacji metra, ale nie znasz języka niemieckiego. Spotykasz przechodnia, jednak on nie umie mówić w twoim ojczystym języku. Okazuje się, że oboje znacie angielski, zatem informacje o trasie do miejsca docelowego otrzymujesz w tym właśnie języku.

Idea języków programowania polega w zasadzie na tym samym, co poznałeś w powyższym przykładzie. Stanowi on linię łączności pomiędzy komputerem, a człowiekiem.

Urządzenia takie jak PC, laptopy, czy tablety mają swój własny język- kod binarny, składający się z 0 i 1. My, jako ludzie nie jesteśmy w stanie tak łatwo zrozumieć, co on oznacza i na odwrót- maszyny nie mają możliwości interpretacji złożonej składni języków naturalnych. W tym momencie pojawia się pojęcie języka programowania, który pełni funkcję tłumacza pomiędzy odbiorcą, a nadawcą. 

Nie istnieje w pełni uniwersalny język, który pozwoli nam porozumieć się z każdym na Ziemi. Znowu, tak jak w przypadku grupy języków ONZ mamy też grupę najpopularniejszych języków programowania, w których każdy najlepiej nadaje się do określonego obszaru, w jakim chcemy „porozmawiać” z komputerem.

Najpopularniejsze zastosowania dla różnych języków programowania:

Java, C#[czyt: C-sharp]:

 • tworzenie dużych aplikacji mobilnych od strony „wewnętrznej”
 • tworzenie dużych aplikacji webowych, gier

JavaScript:

 • tworzenie gier
 • tworzenie aplikacji mobilnych i webowych,
 • tworzenie dynamicznych stron internetowych

Python:

 • analiza i bazy danych
 • projektowanie stron internetowych,
 • projekty używające elementy uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji
 • tworzenia interfejsów graficznych dla aplikacji desktopowych

Zrób to sam!

Skoro wiemy już, czym jest język programowania, warto byłoby przejść do części, która wytłumaczy nam, jak skorzystać z tej wiedzy.

Do samodzielnego skonstruowania pierwszego kodu nie potrzeba wiele:

a) środowisko: aby efektywnie uruchomić kod, który zaprogramowaliśmy, niezbędny jest interpreter- program, w którym nasz kod zostanie przeanalizowany i uruchomiony; oto kilka sprawdzonych opcji:

 1. Visual Studio Code: to darmowy edytor kodu źródłowego, który w przyjazny dla użytkownika sposób pozwala na edycję i wykrywanie błędów w naszym programie.
 2. Interpretery online: do pisania i analizy kodu dostępne jest mnóstwo opcji webowych, czyli takich, które działają na stronie uruchomionej w przeglądarce. UWAGA: interpretery online posiadają pewne ograniczenia, zatem uruchomienie np. gry w osobnym oknie nie będzie możliwe, natomiast zadziałają tam takie operacje jak np. generator losowych liczb (programy działające w przestrzeni terminala). Przykładowe interpretery online

b) nauka programowana: dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze światem programowania, językiem, od którego warto zacząć jest właśnie Python. Ma przejrzystą strukturę, jest czytelny i dosyć intuicyjny. Naukę podstawowych komend oferuje mnóstwo stron edukacyjnych oraz wideo poradników. Poniżej znajduje się jedna z bardziej jakościowych merytorycznie propozycji.

c) kreatywność: jeśli masz jakiś pomysł istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie stworzyć własny program realizujący Twoje założenia.Także nie pozostało Ci nic innego, jak zabranie się do tworzenia swojego pierwszego projektu.

Powodzenia! 🙂

Visual Studio Code: InstalacjaNauka Pythona od podstawinterpreter online